توضیح بسته

به سایت هدیه مسئولیت فرهنگی خوش آمدید.

 

توفیق حضور در عرصه جنگ نرم را به شما همسنگر عزیز تبریک عرض می کنم و امیدوارم قدر این مدت کوتاه از زندگی خودمون رو بدونیم چرا که در آینده ای نه چندان دور حسرت بودن در این لحظات راخواهید کشید.


اول هدفمان را از ایجاد این سایت با هم در میون بذاریم که بعد بتونیم راحت تر اجزای بسته را تحلیل کنیم.

همه ما در بدو ورود به هر فضایی دچار سوالاتی میشویم دقیقا مانند روز ورود به دانشگاه ، حال که مسئولیت خطیر فرهنگی تشکل خود را به عهده گرفتیم هم طبعا سوالات زیادی راجع به این کار برای ما به وجود میاد، و تقریبا پاسخگوی مناسبی هم برای سوالاتمان پیدا نمیشه، لاجرم ما هم بدون استفاده از تجربیات نسل های قبل شروع به اکتشافات جدید میکنیم و پس از سعی و خطا های مکرر به یک الگوی درست در کار فرهنگی شاید! برسیم. که زمان رسیدن به این الگو هم تقریبا یک سال طول میکشه و این یعنی اتمام دروان مسئولییت فرهنگی ما !

 

بنابر این تصمیم تیم کالک بر این شد که چهارچوبه های فکری را که شما درابتدای این مسیر لازمه بدونید جع آوری کنیم.

 

واما هدیه مسئولیت فرهنگی

  1. آن‌چه یک بسیجی باید بداند!

فارغ از اینکه ما در بسیج دانشجویی چه مسئولیتی داریم، یک سری موضوعات رو " حتما حتما " باید بدانیم بخشی از این موارد در این صفحه آمده است، مثلااینکه چرا بسیج ، انتظارات از بسیج دانشجویی ، سخنان مهم رهبری خطاب به بسیج دانشجویی و نقد بسیج از درون و …

بنا براین فارغ از اینکه خودتان این در این صفحه غور میکنید جزوات و مطالب صفحه را به تناسب اعضای بسیج به دست دیگر همسنگرانتان هم برسانید.

 

       2. اصول کار فرهنگی

برای کار فرهنگی از کجا باید شروع کرد، اصول کار فرهنگی چیه ؟ ، چه جزواتی پیرامون این زمینه تولید شده؟

برای پاسخ به این سوالات در این صفحه به موضوعاتی همچون بومی سازی کار فرهنگی ، برنامه ریزی، مخاطب شناسی، ابزار و روش کار فرهنگی، مدل های کار فرهنگی و… ، آورده شده است.

در کنار این مجموعه بسته های پشتیبان مرتبط هم جمع شده که از این بین از جزوات غافل نشوید.

 

        3. چرا فرهنگ

چرا کار فرهنگی می کنیم ، آیا جواب خوبی برای موضوع داریم؟

اگر جواب خوبی برای این سوال پیدا نکنیم طبعا در میانه راه دچار سردرگمی میشیم و حتی ممکنه از حضورمون در این جبهه پشیمون بشیم! ، ولی اگر اهمیت کارفرهنگی رو درست متوجه بشیم اون وقت نه تنها پشیمون نمیشیم بلکه همه زندگیمان را نذر این موضوع خواهیم کرد.

در این صفحه سعی بر اینه که به این سوال پاسخ بدیم : چرا کار فرهنگی؟

و از طرفی دیگر مسئول فرهنگی باید پمپاژ روحیه جهادی و دغدغه کار را در مجموعه بسیج داشته باشه : دغدغه اسلام ، دغدغه ظهور ، دغدغه انقلاب و …

در این مسیر کلیپ های صوتی این بخش یاری گر خوبی برای شما خواهد بود.

 

      4. قالب ها و پیشنهاد ها

این بخش دو قسمت داره:

  بسته پیشنهادی کار فرهنگی: یکی از آفت های کارهای بسیج دانشجویی غفلت از موضوعات متنوع فرهنگی برای فعالیت ها، و غرق شدن دریک سری موضوعات خاصه.

برای مثال به محض اینکه اسم کار فرهنگی میاید سریعا موضوعاتی همچون حجاب، هیئت ، ولایت و … به ذهن میرسد البته این موضوعات، موضوعات مهمی هستند لیکن در این بسته حدود 100 عنوان موضوع فرهنگی به عنوان بهانه های کارکردن تشکل های دانشجویی آورده شده که با برنامه ریزی و نیاز سنجی میتونید به تعدادی از اونها بپردازید.

 

بخش دیگر بسته قالب های پیشنهادی برای کار کردن و فعالیت کردن است.

به این معنا که توضیح مختصری راجع به ابزارهای کار فرهنگی(سایت، نشریه، جلسات هفتگی و …) داده ایم . به عنوان مکمل این بخش میتوانید به هدیه مسئولیت رسانه و سایت کالک مراجعه کنید.

 

        5.

  • سر در گم نباشیم: در این صفحه نکات برنامه ریزی، مستند سازی ، مدیریت دانش بیان شده است و ارزش داره حتما خوب به این صفحه بپردازید.
  • تعاملات درون دانشگاهی: مطالبی برای نحوه تعامل شما با تشکل های همسو، تشکل های معارض، ریاست و کارکنان دانشگاه و … را بیان کردیم.
  • تعاملات برون دانشگاهی : برای نحوه تعامل شما با ناحیه بسیج ، سپاه استان و… نکاتی اورده شده است.
  • آیین نامه ها : تعدادی از ایین نامه هایی که یک مسئول فرهنگی باید بداند در اینجا هست .

        6. میز گرد فرهنگی ـ با هم جواب دهیم:

در این بخش فضایی برای تبادل نظر بین مسئولین فرهنگی ایجاد شده است.

هرشخصی در این صفحه میتواند سوالی را طرح یا به سوالات دیگران پاسخ دهد.

 

       7.  تقویم تشکیلاتی:

در این صفحه تقویم چند ماه پیش رو برای برنامه ریزی آورده شده، سعی ما بر این بوده که تمامی مناسبت هایی که میشود بهانه ای برای کار فرهنگی باشد در این  صفحه بیاید و هم چنین توضیح مختصری راجع به مناسبت هایی که اکثرا از آنها مغفول هستیم.

 

ایده های عملیاتی یا تجربیات خودتون رو در ستون دیگر میتوانید به اشتراک بگذارید.

 

8.گنجینه

آنچه در این طبقه مشاهده می کنید مجموعه ای است از محصولات و فعالیت های معاونت فرهنگی سازمان بسیج دانشجویی از چکیده کلاس های خط امام فرهنگی تا نشریات و…

 

و اما نکته آخر:

 تفاوت هدیه مسئولیت فرهنگی  با kalk.ir:

هدیه مسئولیت همانطور که درابتدا گفتیم توشه راه ابتدای مسیر شماست و بیشتر مباحث مطرح شده با نگاه مدیریت فرهنگی با نگاه تشکیلاتی است.

اما در کالک به جزییات فعالیت های شما بیشتر پرداخت شده است ، اعضای تیم فرهنگی و اجرایی شما اگر به کالک مراجعه کنند بیشتر نکات عملیاتی گیرشان میاید ، بنابراین بهتر است که به آنجا مراجعه کنند .

بنابراین سایت هدیه مسئولیت فرهنگی بیشتر " چرایی ، چیستی و چگونگی موضوع مدیریت فرهنگی " در دانشگاه را ارائه می کند و سایت کالک بیشتر نگاه اجرایی به مسائل دارد.

 

 

و من الله توفیق

مسئول هدیه فرهنگی

 

 

 

8 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

پاسخ دهید